Výběr z akcí a aktivit

 

Vánoční posezení s překvapením

Hodně veselé odpoledne zažili v úterý obyvatelé Domova pro seniory v Soběsukách. Pracovníci si pro ně totiž připravili směsici zážitků složenou z hudby, dobrého jídla a vánočního moku. Došlo i na malé překvapení.

Nejprve zazněly vánoční koledy i oblíbené lidovky v podání skupiny Marbo. Skladby byly natolik známé, že s hudebníky si s chutí zpívali též všichni přítomní.

K dobré náladě přispěl vánoční punč s jablíčky a k tomu malé občerstvení, které si připravili sami klienti, resp. jejich ženská část.

Poté se jako velká voda přihrnul jeden obzvláště divoký čert, kterého doplnili, jak jinak, nebeský anděl a pozemský dobrotivý Mikuláš. Z jejich návštěvy neměli radost jen ti, kteří zlobili nebo měli černé svědomí. Jinak, celkem bez námahy, si každý odnesl malý dárkový balíček.

Akce se vydařila, za což patří poděkování jak jeho organizátorům a aktérům, tak i Statutárnímu městu Prostějovu, který sponzoroval vystoupení skupiny Marbo prostřednictvím Veřejné finanční podpory.  

PhDr. Yvona Andělová, ředitelka

 

Holandský billiard

Holandská billiard, hra původem z Holandska, oblíbená též v Anglii či v Německu v říjnu přibyla mezi nabízené a oblíbené volnočasové aktivity v našem Domově. Pořídit tuto hru jsme se rozhodli po zkušenostech jiných zařízeních či přímo ze sportovních soutěží, kterých se zúčastnili zástupci našeho domova, též i na základě přání našich ostatních uživatelů, a to díky finanční podpoře Statutárního města Prostějova. 

Holandský billiard neboli česky šupec si získal oblibu a přízeň již od první hry, byť pro mnohé spíše seznamovací či zahřívací. Osmělili se nakonec všichni přítomní, když viděli, jak se ostatní snaží trefovat se do brankoviště malými kolečky neboli puky či disky. Další kola a setkání se hrou již byla ryze tréninková, jelikož se blížil termín vyhlášeného turnaje.

Hrát může vždy sice jen jeden, ostatní mu přitom dobře radí nebo fandí; podílejí se tak na výsledku vlastně všichni. Hraje se v sedě, na židli či vozíku, nebo ve stoje, každý dle uvážení a možností. Smyslem je především zábava a využití volného času.  Naši senioři jsou nejen hraví a soutěživí, a když je navíc na konci nějaká odměna, pak je vždy více hráčů, než fanoušků. O odměnu se pak obvykle podělí mezi sebou.  

  

 

Pořízení nového obydlí morčeti

V rámci terapie se zvířaty  bylo v srpnu pro morče pořízeno nové bydlení, a to z prostředků Statutárního města Prostějova, z veřejné finanční podpory.

Klienti se o morče rádi a dobře starají a slouží jim jako zvířecí mazlíček a společník, v péči se přitom střídají.

Klec pro morče byla pořízena jako náhrada za rozbité a nevhodné akvárium, a to  s příslušenstvím, jako kupř. plyšovou houpačkou na spaní, dále s potravou bohatou na vitamíny a vhodnou podestýlkou.

Kubík je v kleci lépe vidět a oblíbily si ho i děti rodinných příslušníků našich klientů.

 

Hudební vystoupení kvarteta MIX

Dne 25.8.2017 se v Domově pro seniory Soběsuky konalo hudební vystoupení kvarteta MIX.

Ve vystoupení s názvem „S hudbou mistrů kolem světa“ zazněly klasické skladby, například vídeňská směs valčíků Franze Lehára, světové evergreeny a melodie, a také národní a lidové písně, které si klienti s chutí zazpívali.

 

 

Výlet do Prostějova

Dne 22.6.2017 jsme se s klienty  vypravili na výlet do Prostějova. Na náměstí  u sochy prvního československého prezidenta na nás čekaly dvě průvodkyně – studentky střední odborné školy podnikání a obchodu Prostějov, které nás provedly historickým centrem Prostějova. Na komentované prohlídce náměstí  T.G.Masaryka, Žižkova náměstí a Pernštýnského náměstí jsme si prohlédli významné budovy, například radnici, bývalou starou radnici a budovu bývalého zámku. Poté jsme navštívili kostel Povýšení svatého kříže, s jehož historií nás studentky také seznámily. O tom, jak krásně znějí varhany, jsme se přesvědčili, když nám paní varhanice zahrála několik skladeb. Celý výlet byl zakončen posezením v jedné z prostějovských kaváren.

Výlet s přednáškou o historii a současnosti města Prostějova se uskutečnil díky Veřejné finanční podpoře Statutárního města Prostějova. Děkujeme.

 

 

Zahájení zahradní terapie 

Dne 2.6.2017 byla zahájena nová aktivizační činnost – zahradní terapie. Do květináčů umístěných ve dvou mobilních zahrádkách klienti zasázeli rajčata, papriky, jahody, pažitku. Stejně jako když dříve pracovali na své zahradě. Nechyběly bylinky – majoránka, máta, bazalka, šalvěj, tymián, mateřídouška, kari. Podél cesty byl vysázen rybíz a angrešt.  Klienti se o rostliny starají a při procházkách pozorují, jak rostou. Těší se, až budou sklízet jejich plody.

Projížďka vojenskými lesy

Dne 24.5.2017 v dopoledních hodinách se uskutečnil zájezd klientů do vojenských lesů Drahanské vrchoviny. Dva mikrobusy nás vezly přes Krumsín, Křenůvky a  Myslejovice  do vojenského újezdu Březina. Mnozí klienti viděli místa, která znali z dřívějšího života. Po celou dobu jízdy nám zajímavá místa v okolí, přírodu a práci lesníků poutavě popisovali zaměstnanců vojenských lesů. Jeli jsme například kolem zámečku Ferdinandsko. U zeměpisného středu Československa si klienti prohlédli pamětní kámen s vyznačením tohoto místa. Další zastávka byla na Novákově chatě. Tam pro nás zaměstnanci Vojenských lesů připravili bohaté občerstvení. Posilněni grilovanou klobásou jsme se vrátili přes Otinoves a Drahany zpět do Soběsuk. Tento výlet se velmi vydařil a uskutečnil se díky podpoře Vojenských lesů – divize Plumlov, mockrát děkujeme.