Výběr z akcí a aktivit

 

2019

Město Prostějov finančně podpořilo tyto akce:

 

III. Sportovní den

 

Hodové odpoledne

 

Canisterapie

 

Krmivo pro rybičky

 

2018

Projekt Koupací lehátko

Koupací lehátko se jmenoval projekt, se kterým jsme uspěli u Nadace ČEZ s koncem roku 2018. V rámci projektu se s pomocí charitativní mobilní aplikace s názvem EPP, díky jakémukoli pohybu, sbíraly pro naši organizaci body. Ty poté nadace přeměnila ve finanční příspěvek, pro nás solidní základ pro nákup potřebné pomůcky.  Za přispění dalších nezbytných donátorů – jednotlivců a jedné firmy jsme následně mohli pořídit novou pomůcku pro hygienu uživatelů s nejvyšším stupněm závislosti, které v současnosti už slouží svému účelu.

„Šupec“ v každém věku

Už 2. ročník ve hře holandský billiard neboli česky šupec proběhl v úterý 4. prosince v Domově pro seniory  v Soběsukách. O cenu ředitelky bojovali jak místní senioři, tak především seniorky.

Holandský billiard zde již dostal své pevné místo a patří mezi oblíbené volnočasové aktivity. Hrálo se přitom ve stoje nebo v sedě, samotné techniky hodu by pak vydaly na delší popis. Možná změníme název hry na buchec, protože žetony občas lítaly i mimo hrací stůl, podle vervy a zapálení hráčů při hře. Někteří přitom svými výkony překvapili i sami sebe, možná za tím byl tajný trénink v nočních hodinách.

Vítězkou turnaje se stala dvaadevadesátiletá sportovkyně paní Kunertová, která těsně přehrála daleko mladšího muže. Loňská vítězka si „vyšupala“ krásné 3. místo. Hlavní cenou byla i letos Vánoční hvězda. Sladká odměna čekala nejen na další dva medailisty, ale i na ostatní hráče a taky jejich fanoušky, pro ně pak byly drobné ceny milým překvapením.

Slíbili jsme si, že si to opět rozdáme za rok.  Naše malé domácí mistrovství bylo další z řady adventních akcí v Soběsukách, podle ohlasu se dokonale vydařilo.

PhDr. Yvona Andělová, ředitelka

 

Punčování

Kalendář neúprosně odpočítává dny a hodiny tohoto roku. Čas Adventu se rozjel i v našem domově, kdy už koncem listopadu celý domov provoněly nejrůznější vůně.

Jelikož se akce líbila, i letos jsme opět přichystali našim klientům vánoční punče. Každý dostal 2 druhy punčů, nejprve se na rozjezd podával jablíčkový punč a poté punč z červeného vína, „vytuněný“ višněmi a pomerančem. Atmosféru dokreslila nejprve francouzská a potom ryze vánoční hudba.

Stoly byly bohatší o vlastní výrobky klientek, které napekly úžasná čokoládová srdíčka a kolečka s ořechy. Ženy přichystaly též slanou verzi – jednohubky.  Sponzorsky přibyly i bramborové tyčinky. S množstvím pochutin pak notně pomáhali pánové, dbaje linie místních seniorek.

 

Uzdraví i potěší

Celý rok se klienti setkávají se čtyřnohou kamarádkou Stellinkou, dvou a půlletou čokoládovou labradorkou. Její přítomnost blahodárně působí na zdraví a psychiku každého, kdo o to projeví zájem.

Stella Bajda od Čečetek přijíždí do domova s terapeutkou Adélkou pravidelně každý měsíc. Tu pobaví, nebo se nechá hladit, nebo něco předvede, a to v rámci skupinové terapie.

Pokud je klient upoután na lůžko, pejsek přichází za ním. Setkání to bývají někdy dojemná. Klient tak může na chvíli zapomenout na svou samotu nebo trápení, pouhá přítomnost Stellinky povzbudí jeho psychiku, nabudí pocit bezpečí a klient může lépe reagovat na probíhající terapii, popř. poskytovanou péči.

Aktivita se v domově konala za finanční spoluúčasti Města Prostějova, z Veřejné finanční podpory Města Prostějova. Moc za ni děkujeme.

 

Pohybem k dlouhověkosti

Přinutit se k pohybu, to se mnohdy nechce mladým lidem. Co ale když je vám 80, 90 a více roků?

V domově v Soběsukách se pravidelně procvičuje nejen paměť, ale i tělo. Tělo seniora sice už není tolik ohebné a zdravé jako v mládí, ovšem pokud to jen jde a hlavně když se trochu chce, k tomu slouží cvičení s fyzioterapeuty. Probíhá pravidelně každý týden, a to v úterý a ve čtvrtek.

V úterý se cvičí odpoledne, nejprve skupinově a poté individuálně. Na společné cvičení převážně chodí ženy a ty se vždy nemohou dočkat příjezdu svého cvičitele – proč asi, je to mladý muž… A opravdu to s nimi umí.

To ve čtvrtek dopoledne „hučí“ tělocvična hned od rána, po snídani. Cvičí se po skupinách, protože by se sem všichni nevešli.  Protočí se zde přitom přes půl „baráku“. K dispozici zde je řada šlapadel, pomůcky na rovnováhu či procvičení motoriky, masážní stroj na figuru, žebřiny na protažení celého těla a na drobné provrnění a natřesení slouží dvě permanentně vytížená masážní křesla. No, a když někoho něco právě trápí (ruka, kolena, záda aj.), k tomu je určen magnet, léčebný přístroj, nebo bahenní zábal. Tyhle pomůcky jsou hlavně na to, aby se tělo nejen trochu omladilo nebo aspoň odbolavělo a mohlo zas podávat odpovídající výkony a ještě co nejlíp posloužit.

Pohybové aktivity se v domově konaly za částečného finančního přispění z Veřejné finanční podpory Města Prostějova.  Děkujeme.

 

Country s grilováním

Krásné počasí, krásná hudba, něco dobrého k zakousnutí. Tak by se dalo shrnout jedno skoro letní květnové odpoledne v Soběsukách.

Country kapela Poslední kovboj přivezla našim klientům spoustu krásných a známých písniček, ideálních především k táboráku, ale nejen těch. Taky jsem si tak všichni připadali. Kapela hrála a zpívala tak dobře, že nalákala i kolemjdoucí, ti se aspoň krátce spolu s námi zaposlouchali do pohodové muziky.  

A protože byl překvapivě krásně teplý čas, ideální na venkovní posezení, vyzkoušeli jsme poprvé náš nový gril. Nebyl klient, který by neochutnal dobrotu z grilu. Hned bylo jasné, což se pak i ukázalo, že negrilujeme naposledy.  

Akce Poslední kovboj přinesla k oblíbeným lidovkám nový žánr, rozhodně ji hodláme pozvat někdy příště. Jen si musíme domluvit krásný čas a nezapomenout zas něčím dobrým zavonět.

Srdečné poděkování patří všem členům kapely, kteří své vystoupení u nás odehráli sponzorsky.

 

2017

Vánoční posezení s překvapením

Hodně veselé odpoledne zažili v úterý obyvatelé Domova pro seniory v Soběsukách. Pracovníci si pro ně totiž připravili směsici zážitků složenou z hudby, dobrého jídla a vánočního moku. Došlo i na malé překvapení.

Nejprve zazněly vánoční koledy i oblíbené lidovky v podání skupiny Marbo. Skladby byly natolik známé, že s hudebníky si s chutí zpívali též všichni přítomní.

K dobré náladě přispěl vánoční punč s jablíčky a k tomu malé občerstvení, které si připravili sami klienti, resp. jejich ženská část.

Poté se jako velká voda přihrnul jeden obzvláště divoký čert, kterého doplnili, jak jinak, nebeský anděl a pozemský dobrotivý Mikuláš. Z jejich návštěvy neměli radost jen ti, kteří zlobili nebo měli černé svědomí. Jinak, celkem bez námahy, si každý odnesl malý dárkový balíček.

Akce se vydařila, za což patří poděkování jak jeho organizátorům a aktérům, tak i Statutárnímu městu Prostějovu, který sponzoroval vystoupení skupiny Marbo prostřednictvím Veřejné finanční podpory.  

PhDr. Yvona Andělová, ředitelka

 

Holandský billiard

Holandská billiard, hra původem z Holandska, oblíbená též v Anglii či v Německu v říjnu přibyla mezi nabízené a oblíbené volnočasové aktivity v našem Domově. Pořídit tuto hru jsme se rozhodli po zkušenostech jiných zařízeních či přímo ze sportovních soutěží, kterých se zúčastnili zástupci našeho domova, též i na základě přání našich ostatních uživatelů, a to díky finanční podpoře Statutárního města Prostějova. 

Holandský billiard neboli česky šupec si získal oblibu a přízeň již od první hry, byť pro mnohé spíše seznamovací či zahřívací. Osmělili se nakonec všichni přítomní, když viděli, jak se ostatní snaží trefovat se do brankoviště malými kolečky neboli puky či disky. Další kola a setkání se hrou již byla ryze tréninková, jelikož se blížil termín vyhlášeného turnaje.

Hrát může vždy sice jen jeden, ostatní mu přitom dobře radí nebo fandí; podílejí se tak na výsledku vlastně všichni. Hraje se v sedě, na židli či vozíku, nebo ve stoje, každý dle uvážení a možností. Smyslem je především zábava a využití volného času.  Naši senioři jsou nejen hraví a soutěživí, a když je navíc na konci nějaká odměna, pak je vždy více hráčů, než fanoušků. O odměnu se pak obvykle podělí mezi sebou.  

  

 

Pořízení nového obydlí morčeti

V rámci terapie se zvířaty  bylo v srpnu pro morče pořízeno nové bydlení, a to z prostředků Statutárního města Prostějova, z veřejné finanční podpory.

Klienti se o morče rádi a dobře starají a slouží jim jako zvířecí mazlíček a společník, v péči se přitom střídají.

Klec pro morče byla pořízena jako náhrada za rozbité a nevhodné akvárium, a to  s příslušenstvím, jako kupř. plyšovou houpačkou na spaní, dále s potravou bohatou na vitamíny a vhodnou podestýlkou.

Kubík je v kleci lépe vidět a oblíbily si ho i děti rodinných příslušníků našich klientů.

 

Hudební vystoupení kvarteta MIX

Dne 25.8.2017 se v Domově pro seniory Soběsuky konalo hudební vystoupení kvarteta MIX.

Ve vystoupení s názvem „S hudbou mistrů kolem světa“ zazněly klasické skladby, například vídeňská směs valčíků Franze Lehára, světové evergreeny a melodie, a také národní a lidové písně, které si klienti s chutí zazpívali.

 

 

Výlet do Prostějova

Dne 22.6.2017 jsme se s klienty  vypravili na výlet do Prostějova. Na náměstí  u sochy prvního československého prezidenta na nás čekaly dvě průvodkyně – studentky střední odborné školy podnikání a obchodu Prostějov, které nás provedly historickým centrem Prostějova. Na komentované prohlídce náměstí  T.G.Masaryka, Žižkova náměstí a Pernštýnského náměstí jsme si prohlédli významné budovy, například radnici, bývalou starou radnici a budovu bývalého zámku. Poté jsme navštívili kostel Povýšení svatého kříže, s jehož historií nás studentky také seznámily. O tom, jak krásně znějí varhany, jsme se přesvědčili, když nám paní varhanice zahrála několik skladeb. Celý výlet byl zakončen posezením v jedné z prostějovských kaváren.

Výlet s přednáškou o historii a současnosti města Prostějova se uskutečnil díky Veřejné finanční podpoře Statutárního města Prostějova. Děkujeme.

 

 

Zahájení zahradní terapie 

Dne 2.6.2017 byla zahájena nová aktivizační činnost – zahradní terapie. Do květináčů umístěných ve dvou mobilních zahrádkách klienti zasázeli rajčata, papriky, jahody, pažitku. Stejně jako když dříve pracovali na své zahradě. Nechyběly bylinky – majoránka, máta, bazalka, šalvěj, tymián, mateřídouška, kari. Podél cesty byl vysázen rybíz a angrešt.  Klienti se o rostliny starají a při procházkách pozorují, jak rostou. Těší se, až budou sklízet jejich plody.

Projížďka vojenskými lesy

Dne 24.5.2017 v dopoledních hodinách se uskutečnil zájezd klientů do vojenských lesů Drahanské vrchoviny. Dva mikrobusy nás vezly přes Krumsín, Křenůvky a  Myslejovice  do vojenského újezdu Březina. Mnozí klienti viděli místa, která znali z dřívějšího života. Po celou dobu jízdy nám zajímavá místa v okolí, přírodu a práci lesníků poutavě popisovali zaměstnanců vojenských lesů. Jeli jsme například kolem zámečku Ferdinandsko. U zeměpisného středu Československa si klienti prohlédli pamětní kámen s vyznačením tohoto místa. Další zastávka byla na Novákově chatě. Tam pro nás zaměstnanci Vojenských lesů připravili bohaté občerstvení. Posilněni grilovanou klobásou jsme se vrátili přes Otinoves a Drahany zpět do Soběsuk. Tento výlet se velmi vydařil a uskutečnil se díky podpoře Vojenských lesů – divize Plumlov, mockrát děkujeme.